Možnosti indikace aspektu environmentálního zdraví v programu MISP
Masáže představují ze systémového hlediska podněty z prostředí systému. Jak vyplývá z přílohy, jde o podněty fyzikální (dotyk), sociální (verbální kontakt, vztah), psychický (emoční, v neposlední míře odpojení vědomí od prostředí -forma meditace).
Podněty působí na nervovou soustavu jedince – centrální, ve formě masáže reflexních bodů drah, ale i o periferní (celkové fyzikální prostředí, sociální atmosféra v čase masáže).
Jsou známé, proklamované změny (benefity):
- snížení hladiny stresu
- vnímání vlastní osobnosti
- změna váhy personální akceptace jiných jedinců
- zvýšení sebevědomí
Sumárně jde o lepší vztah k sobě, sociálnímu okolí, hierarchii společenského žebříčku, změny vlastností osobnosti.
V psycho-somatické rovině jsou to změny:
- v imunitním systému
- příznivé změny poměru sympatica (deaktivace) a parasympatika (aktivace)
Uvedené změny ve vědomí jedince (I. prostředí) se projevují v behavioru (chování) v sociálním prostředí všech dimenzí (třída, škola, rodina, společnost). Jejich součet (spolu) vytváří prostředí třídy (II. prostředí), prostředí školy (III. prostředí), prostředí rodiny (IV. prostředí) a prostředí společnosti (V. prostředí), včetně chování učitele, rodiče, systémovým propojením až po systémové změny, které se projevují (viz manuál) ve změně:
- omezení šikany, násilí
- vytváření pocitu jednoty
- vytvořených sociálních i hierarchických vazeb (věk, sociální skupiny, pohlaví)
- v rodině se uvádí změny v celkovém uklidnění dítěte, zlepšení vztahu mezi sourozenci, rodiči a dětmi.
Ve společnosti (V. prostředí) se uvádí potenciální změny jako zvýšení mírumilovnosti společnosti, omezení závislostí různého typu, zlepšení sociálních návyků a celkovém stresu společnosti.
Zpětně se v konečném důsledku předpokládá zlepšení environmentálního zdraví ve všech dimenzích z důvodů:
Masáže tvoří podněty prostředí – životního prostředí a také ho mění. Jsou součástí environmentálního zdraví (toto tvoří synergii environmentu, behavioru a lidského zdraví).
Za environmentální aspekt hodnocení účinků masáží tedy můžeme pokládat, s ohledem na předcházející text, kategorie spojené s hodnocením sociálního aspektu environmentálního zdraví, tedy:
- změny stavu zdraví (způsobovaného sociálním prostředím) – známé kategorie environmentálního zdraví
- behavior, vše s vazbou na změny uvedené v dimenzích – jedinec, třída, škola, společnost – změn behavioru v relaci se stavem sociální atmosféry ve všech dimenzích, které jsou součástí životního prostředí
Zpracoval (jako 1. aproximaci prof. RNDr. Hubert Hilbert, CSc.)
Spoluautoři: Dana Hegerová, Valpurga Hozáková
Banská Štiavnica, 2013